تحقیقات پسته
(خدمات مشاوره باغات پسته)
صفحات وبلاگ
نویسنده: محسن حیدری - ۱۳٩۱/٩/۱٩

توصیه عمومی اصلاح خاک در باغات پسته

1 .  بافت سنگین خاک: به عنوان یک عامل محدود کننده در نفوذ پذیری آب و رشد ریشه تلقی می شود که میبایست با استفاده از مقادیر بالای (30-40 تن در هکتار) کود های دامی کاملا پوسیده  نسبت به اصلاح بافت خاک اقدام لازم صورت پذیرد.

2. شوری و قلیاییت خاک: شوری و قلیاییت نسبتا بالای خاک نیز به عنوان عوامل شیمیایی محدود کننده تلقی میشوند. شوری خاک  باعث افزایش فشار اسمزی ، سمیت ناشی از غلظت برخی یون ها و عدم تعادل در جذب و انتقال برخی عناصر(کلسیم – پتاسیم و منیزیم) میشود. قلیاییت بالا نیز باعث کاهش جذب برخی از عناصرمانند فسفر و عناصر میکرو المنت (ریز مغذی) میشود. شستشوی خاک به عنوان راهکار عملی جهت کاهش شوری و خارج ساختن نمک های محلول خاک مطرح میباشد. جهت اصلاح خاک های قلیایی نیز سدیم تبادلی میبایست به وسیله کلسیم جایگزین شود. از گچ خام و همچنین گوگرد به عنوان ماده تولید کننده اسید استفاده میشود. مصرف 1 کیلو گرم گوگرد کشاورزی به ازای هر اصله درخت و به صورت مخلوط با کود دامی و به روش کانال کود توصیه شده است.

3. شوری آب: به تازگی تجهیزات آبیاری مغناطیسی جهت استفاده از آب های شور در کشاورزی فراهم شده است. در این فرآیند مولکول های آب باردار شده و حلالیت نمک ها افزایش میابند که نتیجه آن ممانعت از تجمع نمک و کاهش شوری و سفتی خاک میباشد. (اینجانب تجربه شخصی در این مورد را نداشته ام.)

4. لایه های سخت: ناشی از  شوری و آهک بالای خاک ، که  به کمک زیر شکن میبایست شکسته و خرد شود تا امکان نفوذ پزیری آب و حرکت ریشه فراهم شود.

5. فقدان مواد آلی : مقدار ناچیز مواد آلی در خاک باغ (که نقش اصلی در اصلاح فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیک خاک را برعهده دارد) میبایست با استفاده از کود های دامی کاملا پوسیده و فرآوری شده و سایر منابع غنی از مواد هوموسی اصلاح گردد.

مهندس حیدری

19/9/1391

 

ایمیل:

 

agribusiness2@gmail.com

از طریق ایمیل فوق در تماس باشید.

محسن حیدری
محسن حیدری کارشناس تحقیقات وتوسعه باغات پسته (از سال 1381 در زمینه تحقیقات و توسعه باغات پسته و نهاده های کشاورزی فعالیت دارم .) در استان های تهران - قم و قزوین به باغداران پسته خدمات مشاوره و نظارت فنی ارائه می شود. لطفا جهت اخذ اطلاعات مربوط به خدمات مشاوره به صفحه خدمات مراجعه فرمایید. agribusiness2@gmail.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :