تحقیقات پسته
(خدمات مشاوره باغات پسته)
صفحات وبلاگ
نویسنده: محسن حیدری - ۱۳٩٢/۳/٢۸

زنبور های مغز خوار پسته

(مطلب زیر خلاصه ای از مقاله زنبورهای مغز خوار پسته و بادام (مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی قزوین) نوشته استاد ارجمند جناب آقای مهندس ناصر جلیلوند است که بدین شکل از زحمات ایشان تقدیر میگردد.)

1. زنبور طلایی مغز خوار پسته: حشره بالغ به رنگ زرد فلزی و به اندازه 3-5 میلیمتر است. لاروها ورمی فرم کمی خمیده و به رنگ سفید کدر میباشد. شفیره شیری رنگ و به اندازه حشره بالغ است.

این آفت 2 نسل داشته و زمستان را به صورت لارو کامل درون مغز میوه های باقیمانده روی درخت و کف باغ به حالت دیاپوز میگذراند. زمان تشکیل شفیره ها حدودا از هفته سوم اردیبهشت شروع و نیمه دوم خرداد ماه به پایان میابد. از نیمه دوم خرداد ماه زنبور های بالغ با جویدن پوسته های پسته از آن خارج میشوند. ظهور زنبور های بالغ به طور ناهمزمان از نیمه دوم خرداد ماه تا دهه اول تیر میباشد. ماده های ظاهر شده حدودا دو هفته پس از ظهورتوسط تخم ریز بلند و سیاه رنگ خود عمدتا یک عدد و گاهی دو عدد تخم روی سطح داخلی میوه قرار می دهند. دوره تکاملی لارو های نسل تابستانه حدود 5 هفته به طول می انجامد. روند شفیره شدن طی یک مرحله زمانی یک ماهه از اوایل مرداد تا آخر مرداد صورت میگیرد. (طول دوره شفیرگی این نسل کمتر از نسل بهاره بوده و حدودا یک هفته طول می کشد.) زنبور های بالغ این نسل از دهه اول مرداد ماه به بعد با سوراخ نمودن پوسته های سه گانه پسته خارج می شود. زنبور های ماده ای که زودتر خارج شوند مشابه زنبور های نسل بهاره تخم ریزی کرده و ایجاد لارو های زمستان گذران میکنند ولی زنبور های ماده ای که دیر تر ظاهر شوند به علت سخت شدن اندوکارپ قادر به تخم گذاری نبوده و از بین می روند.

خسارت این آفت به تغذیه لارو ها از مغز پسته مربوط می باشد.

2. زنبور سیاه مغز خوار پسته:  حشره ماده بالغ به طول 4.5 میلیمتر و به رنگ قهوه ای تیره می باشد. حشره نر کوچک تر (4 میلیمتر) و سیاه رنگ است. تعداد زنبور های نر در طبیعت خیلی کم و نسبت زنبور های نر به ماده حدود 3% است. لارو ها سفید رنگ، قوسی شکل و در دو انتها باریک می شوند. شفیره به طول 8 میلیمتر و رنگ آن در ماده ها قهوه ای و در نرها سیاه با نوار های عرضی روشن در ناحیه شکمی می باشد. زنبور سیاه مغز خوار پسته یک نسل داشته، پاییز و زمستان را به صورت لارو کامل داخل میوه های باقیمانده روی درخت یا کف باغ به حالت دیاپوز می گذراند. اوج شفیرگی حدودا اواخر اردیبهشت تطابق دارد و پایان شفیرگی نیمه اول خرداد است. دوره خروج حشرات بالغ بر حسب شرایط جوی سالانه متغیر و از سالی به سال دیگر متفاوت است و معمولا مقارن با تشکیل میوه های تازه (اوایل خرداد) است. زنبور های بالغ با جویدن پوسته های پسته و حفر سوراخی از آن خارج می شوند. ظهور زنبور ها به طور نا همزمان تا اواخر خرداد ادامه دارد. ماده های ظاهر شده حدودا دو هفته پس از ظهور توسط تخم ریز خود یک عدد تخم روی سطح داخلی میوه و در قسمت نوک میوه قرار می دهد.

روش های کنترل زنبور های مغز خوار پسته: جمع آوری میوه های باقیمانده روی درخت و کف باغ و سوزاندن آنها تا پایان فروردین انجام شود. همچنین بوجاری پسته پس از برداشت و جدا کردن پسته های پوک و آلوده و سوزاندن آن ها در کاهش جمعیت آفت بسیار موثر است.

تلخیص: مهندس حیدری

28/3/1392

ایمیل:

 

agribusiness2@gmail.com

از طریق ایمیل فوق در تماس باشید.

نویسنده: محسن حیدری - ۱۳٩٢/۳/٤

 خلاصه ای از بیماری خشکیدگی سرشاخه های درختان پسته

سه گونه قارچ به عنوان عامل اصلی این بیماری شناخته شده اند. البته کم آبی، احتمالا شوری، کمبود های تغذیه ای و برخی آفات و نماتد ها نیز به عنوان عوامل ثانویه این بیماری میتوانند درخت را مستعد این بیماری نمایند. سرمازدگی زمستانه نیز باعث خشکیدگی نوک شاخه ها میشود.

این بیماری با ضعف درخت، خشکیدگی سرشاخه ها، پژمردگی برگ و خوشه  و سیاه شدگی شاخه های آلوده شناخته میشود. در بین ارقام پسته رقم اوحدی بیشترین حساسیت را به این بیماری دارد.

روش های مبارزه با بیماری:

  1. شاخه های آلوده از 10 – 15 سانتی متر زیر قسمت تغییر رنگ داده هرس شده و سوزانده شوند.
  2. ضدعفونی ادوات هرس با محلول های قارچ کش مانند بردو
  3. آبیاری منظم
  4. اصلاح خاک
  5. برنامه تغذیه ای مناسب و استفاده از کود های پتاسه
  6. استفاده از ارقام مقاوم به عنوان پایه (بادامی ریز زرند)

 (در پایان از اساتید محترم خواهشمند است درصورتی که در این زمینه اطلاعات و تجربیات مفیدی دارند با ارسال مطالب خود ما را در ترویج روش های تشخیص و  مبارزه با این بیماری یاری نمایند.)

گردآوری: مهندس حیدری

 4/3/1392

 

ایمیل:

 

agribusiness2@gmail.com

از طریق ایمیل فوق در تماس باشید.

محسن حیدری
محسن حیدری کارشناس تحقیقات وتوسعه باغات پسته (از سال 1381 در زمینه تحقیقات و توسعه باغات پسته و نهاده های کشاورزی فعالیت دارم .) در استان های تهران - قم و قزوین به باغداران پسته خدمات مشاوره و نظارت فنی ارائه می شود. لطفا جهت اخذ اطلاعات مربوط به خدمات مشاوره به صفحه خدمات مراجعه فرمایید. agribusiness2@gmail.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :