تحقیقات پسته
(خدمات مشاوره باغات پسته)
صفحات وبلاگ
نویسنده: محسن حیدری - ۱۳٩٢/٥/٢٠

به نقل از سایت همایش های دانشگاه تربت حیدریه:

نظر به طعم و کیفیت مناسب پسته ایران در بین سایر کشورهای تولید کننده، از گذشته دور پسته با نام ایران همراه بوده است و در حال حاضر پسته از اقلام صادراتی مهم و استراتژیک کشور به حساب می آید. در شرایط کنونی حدود 48 درصد از تولید جهانی پسته و حدود 58 درصد از صادرات این محصول متعلق به ایران است. از آنجائیکه بخش اعظم فلات مرکزی ایران در کمر بند خشک و کم باران جهان واقع شده است و از طرفی پسته یکی از مقاومترین گیاهان مقاوم به خشکی و شوری می باشد، بخش عمده سطح زیر کشت باغات کشور را به خصوص در حاشیه کویر مرکزی به خود اختصاص داده است. استان خراسان رضوی که یکی از زیستگاه های اصلی پسته ایران و جهان محسوب می شود، در حال حاضر بیش از 50 هزار سطح زیر کشت باغات پسته کشور را دارا می باشد و با چالش های جدی در امر تولید و صادرات روبرو شده است که می توان به کاشت ارقام ناسازگار، طغیان برخی آفات، تشدید تنش های شوری و تغذیه ای اشاره کرد. انتظار است محققین و صاحب نظران با ارائه آخرین یافته های تحقیقاتی - کاربردی خود در این همایش، مسیر روشنی را برای صنعت پسته استان فراهم نمایند مجموعه این عوامل ضرورت هرچه بیشتر برگزاری همایشات علمی در زمینه پسته را آشکار میسازد.

محور های همایش:

1. باغبانی و تولید

2. آفات بیماریها و علف های هرز

3. فرآوری بسته بندی و صنایع وابسته

4. پزشکی و داروسازی

5. بازاریابی و تجارت

6. صادرات و استاندارد ها

زمان برگزاری: 17 مهر ماه 1392

اطلاع از جزییات همایش از طریق لینک ذیل :

http://www.cthu.ir/همایش-های-آتی/کنگره-ملی-دستاوردهای-علمی-و-پژوهشی-پسته.html?showall=1&limitstart=

حیدری

20/5/1392

 

نویسنده: محسن حیدری - ۱۳٩٢/٥/۱

چند نکته در خصوص آزمایش برگ پسته

  1. ارزیابی وضعیت تغذیه گیاه و تعیین کمبود ها و یا بیش بود عناصر در گیاه عموما بر پایه نتایج آنالیز برگ و گاها از روی علایم ظاهری برگ و یا محصول صورت میگیرید. همچنین برنامه های تغذیه ای باغ جهت تامین نیاز های کودی (اعم از عناصر پر مصرف و کم مصرف) و تعیین مقادیر مصرف کود های خاک مصرف و یا محلولپاشی ها می بایست مبتنی بر نتایج آنالیز خاک و برگ باشد.
  2. وجود عوامل محدود کننده در خاک اهمیت آزمایش برگ را دو چندان می نماید. . به عنوان مثال PH بالای خاک از جمله عوامل محدود کننده ای است که درخاک های شور و قلیایی مناطق پسته کاری وجود دارد، که این عامل محدود کننده باعث تثبیت و عدم حلالیت برخی از عناصر کم مصرف (آهن، منگنز، روی و غیره) موجود در خاک میشود و در نتیجه مقادیرعناصر موجود در خاک و یا کودهای خاک مصرف جذب گیاه نشده و لذا بررسی وضعیت کمبود احتمالی بالاخص درشرایط کمبود پنهان با آزمایش برگ امکان پذیر خواهد بود.
  3. زمان مناسب نمونه گیری: زمان مناسب نمونه گیری از برگ پسته جهت بررسی وضعیت عناصر در گیاه پس از پر کردن مغز ( از اواخر تیر تا اواسط مرداد ماه) است.
  4.  از هر قطعه باغ که از نظر مشخصات خاکشناسی و یا رقم پسته با هم متفاوت اند یک نمونه مرکب از 10 – 20 درخت و از هر درخت 4-5  برگ نمونه گیری میشود.
  5. نمونه های برگ میبایست از برگ های زیر برگهای انتهایی شاخه های بدون میوه و از برگچه های انتهایی، به طور تصادفی و از ارتفاع تقریبی 180-120  سانتی متری سطح زمین بسته به سن درخت، گرفته شوند.
  6. مشخصات نمونه های گرفته شده شامل نام باغ یا باغدار، شماره قطعه یا قطعات ، رقم پسته و تاریخ نمونه برداری در پاکت های مربوطه قید شود.
  7. نمونه ها ترجیحا در پاکت های کاغذی قرار داده شده و حداکثر 24 ساعت پس از نمونه برداری به آزمایشگاه ارسال گردد. ( نمونه ها را حداکثر به مدت دو روز می توان در دمای یخچال نگهداری کرد.)

 

مهندس حیدری

1/5/1392

 

ایمیل:

 

agribusiness2@gmail.com

از طریق ایمیل فوق در تماس باشید.

محسن حیدری
محسن حیدری کارشناس تحقیقات وتوسعه باغات پسته (از سال 1381 در زمینه تحقیقات و توسعه باغات پسته و نهاده های کشاورزی فعالیت دارم .) در استان های تهران - قم و قزوین به باغداران پسته خدمات مشاوره و نظارت فنی ارائه می شود. لطفا جهت اخذ اطلاعات مربوط به خدمات مشاوره به صفحه خدمات مراجعه فرمایید. agribusiness2@gmail.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :