تحقیقات پسته
(خدمات مشاوره باغات پسته)
صفحات وبلاگ
نویسنده: محسن حیدری - ۱۳٩٢/٩/۱۸

دوره آموزشی جامع پسته

انجمن پسته ایران به عنوان یک ارگان مردم نهاد موفق در عرصه های مختلف صنعت پسته ایران مطرح می باشد. یکی از عرصه های موفقیت انجمن پسته در سالیان اخیر توفیق در آموزش و ترویج آخرین دستاورد های علمی و کاربردی در زمینه های مختلف صنعت پسته در قالب نشر در وب سایت انجمن، نشریات خبری و فصلنامه های آن می باشد.

 در هفته گذشته نیز از مورخ 12 الی 15 آذر ماه انجمن پسته ایران به پیشنهاد جناب آقای مهندس نظری (عضو محترم هییت مدیره انجمن پسته) اقدام به برگزاری دوره آموزشی جامع پسته در شیراز نمود که لازم است از زحمات برگزارکنندگان این همایش بالاخص جناب آقای مهندس فیضی و اساتید محترم بالاخص استاد گرامی جناب آقای دکتر حکم آبادی تقدیر و تشکر به عمل آید.

دوره فوق با هدف افزایش دانش فنی تولیدکنندگان، واحد های فرآوری کننده، مشاورین و سایر دست اندرکاران صنعت پسته برگزار شد.

در خصوص برگزاری هر چه بهتر دوره های آتی در ادامه به چند پیشنهاد اشاره شده است:

-         پیشنهاد برگزاری استانی یا منطقه ای:

پیشنهاد می شود برگزاری چنین دوره هایی استانی و یا منطقه ای انجام شود تا اولا هزینه های مترتب به آن کاهش یافته و بعد مسافت مانعی جهت شرکت باغداران نشود. همچنین از آنجاییکه مسایل و مشکلات باغدارن بعضا منطقه ای می باشد عمده سر فصل ها بر اساس نیاز های منطقه برنامه ریزی شود.

-         تعیین سر فصل های مهم و کاربردی:

با توجه به محدود بودن زمان دوره های مشابه، بهتر است مهمترین سر فصل های کاربردی (از جمله اهمیت پایه و رقم ، اصول کاشت و پیوند، هرس و تربیت، آفات و بیماریهای کلیدی ، برنامه اصلاح خاک و تغذیه و آبیاری)جهت ارایه توسط اساتید انتخاب شوند تا از زمان دوره حداکثر بهره وری به عمل آید. لازم به ذکر است در دوره فوق تعدد سرفصل ها  از یک طرف و تعداد بسیار زیاد اسلاید ها از طرف دیگر برای حاضرین خسته کننده بود.

-         بازدید های میدانی:

بهتر است در حاشیه برگزاری این دوره ها، کارگاه های آموزشی و یا بازدید های میدانی از برخی باغات مدرن و پیشروی منطقه به عمل آید.

-         مباحثه بین کارشناسان و باغداران:

بهتر است در چنین پنل های آموزشی در پایان هر سر فصل زمانی نیز جهت رد و بدل کردن اطلاعات بین باغداران و کارشناسان گذاشته شود تا طرفین از تجربیات یکدیگر استفاده نمایند.

با امید به توفیق روز افزون برای انجمن پسته ایران 

حیدری

18/9/1392

ایمیل:

agribusiness2@gmail.com

از طریق ایمیل فوق در تماس باشید.

نویسنده: محسن حیدری - ۱۳٩٢/٩/۳

اصلاح خاک در باغات پسته (3)

این روز ها همزمان با شروع  عملیات اصلاح خاک یا به عبارت باغداران تعمیرات است. لازم است بعضی نکات حایز اهمیت در این خصوص یادآوری شود. مبنای برنامه ریزی جهت اصلاح خاک آزمایش خاک می باشد. اهداف اصلاحی خاک شامل اصلاح فیزیکی، شیمیایی ، آلی و بیولوژیک خاک می باشد. با توجه به اینکه معمولا باغات پسته در اراضی با حاصلخیزی کم و دارای محدودیت های شوری و قلیاییت احداث می شوند اصلاح و به سازی این نوع خاک ها از اهم امور معمول باغداران می باشد. در این مطلب به مهمترین مسایل مربوط به اصلاح فیزیکی و شیمیایی خاک اشاره ای میشود.

مهمترین محدودیت های فیزیکی خاک وجود خاک های مطبق یا لایه لایه، وجود لایه رسی و  لایه سخت یا غیر قابل نفوذ (آهکی،گچی و یا شور) میباشد.

مخلوط کردن خاک های لایه لایه با استفاده از بیل مکانیکی و یا ترنچر کمک به اصلاح این نوع خاک ها می کند. در خاک های دارای لایه سخت رسی نیز به هم زدن و مخلوط کردن خاک با ادوات شخم کمک به اصلاح و نفوذپذیری بهتر خاک می کند. راه حل اصلاح خاک های دارای لایه سخت شکستن لایه سخت است و نه مخلوط کردن آن . لذا جهت اصلاح خاک های دارای لایه سخت آهکی میبایست با استفاده از ساب سویلر ها خاک کاملا شکافته شود.

مهمترین محدودیت های شیمیایی خاک شوری و سدیمی بودن خاک ها است.

خاکی که دارای Ec بیشتر از 4 دسی زیمنس بر متر و ESP (درصد سدیم تبادلی) کمتر از 15 باشد خاک شور تلقی میشود. خاکی که دارای Ec کمتر از 4 و ESP بیشتر  از 15 باشد خاک قلیایی است و خاکی که دارای Ec بیشتر از 4 و ESP بیشتر  از 15 باشد خاک شور و قلیا است.

—        Ec مناسب خاک در باغات پسته می بایست کمتر از 8 باشد ولی پسته شوری تا 12 دسی زیمنس بر متر را تحمل میکند.

اخیرا در یک مقاله آمریکایی رابطه ای بین عملکرد باغات پسته با شوری خاک دیدم که در ذیل به آن اشاره شده است:

—        رابطه عملکرد پسته با Ec خاک:

—        (9.4  - ای سی) 8.4 -100= عملکرد پسته به %  

—        Ec  به ds/m

—        مثال : در Ec=20 عملکرد پسته به 11% میرسد.

—        نکته: تا Ec  حدود 10 کاهش عملکردی نداریم.

چنانچه قبلا نیز در  مقالات ارایه شده در این وبلاگ به آن اشاره شده است شستشوی خاک (آبشویی) تنها راه اصلاح خاک های شور و خارج ساختن املاح از محدوده فعال ریشه است که البته باید به این نکته توجه داشت که اگر خاکی دارای شوری و قلیاییت است شستشوی به تنهایی باعث قلیایی شدن خاک میشود.

 از انجاییکه در خاک های قلیایی سدیم به صورت تبادلی روی ذرات کلوییدی خاک قرار دارد، برای اصلاح این خاک ها میبایست سدیم تبادلی به وسیله کلسیم جایگزین گردد.

از روش های معمول اصلاح خاک های قلیایی چنانچه خاک دارای مقدار کمی آهک باشد استفاده از گچ خام و شستشوی خاک می باشد و در صورتیکه خاک آهکی باشد استفاده از گوگرد و مواد آلی و سپس شستشوی خاک میباشد.

 

 م.حیدری

3/9/1392

 

ایمیل:

agribusiness2@gmail.com

از طریق ایمیل فوق در تماس باشید.

محسن حیدری
محسن حیدری کارشناس تحقیقات وتوسعه باغات پسته (از سال 1381 در زمینه تحقیقات و توسعه باغات پسته و نهاده های کشاورزی فعالیت دارم .) در استان های تهران - قم و قزوین به باغداران پسته خدمات مشاوره و نظارت فنی ارائه می شود. لطفا جهت اخذ اطلاعات مربوط به خدمات مشاوره به صفحه خدمات مراجعه فرمایید. agribusiness2@gmail.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :