تحقیقات پسته
(خدمات مشاوره باغات پسته)
صفحات وبلاگ
نویسنده: محسن حیدری - ۱۳٩٢/٩/۱۸

دوره آموزشی جامع پسته

انجمن پسته ایران به عنوان یک ارگان مردم نهاد موفق در عرصه های مختلف صنعت پسته ایران مطرح می باشد. یکی از عرصه های موفقیت انجمن پسته در سالیان اخیر توفیق در آموزش و ترویج آخرین دستاورد های علمی و کاربردی در زمینه های مختلف صنعت پسته در قالب نشر در وب سایت انجمن، نشریات خبری و فصلنامه های آن می باشد.

 در هفته گذشته نیز از مورخ 12 الی 15 آذر ماه انجمن پسته ایران به پیشنهاد جناب آقای مهندس نظری (عضو محترم هییت مدیره انجمن پسته) اقدام به برگزاری دوره آموزشی جامع پسته در شیراز نمود که لازم است از زحمات برگزارکنندگان این همایش بالاخص جناب آقای مهندس فیضی و اساتید محترم بالاخص استاد گرامی جناب آقای دکتر حکم آبادی تقدیر و تشکر به عمل آید.

دوره فوق با هدف افزایش دانش فنی تولیدکنندگان، واحد های فرآوری کننده، مشاورین و سایر دست اندرکاران صنعت پسته برگزار شد.

در خصوص برگزاری هر چه بهتر دوره های آتی در ادامه به چند پیشنهاد اشاره شده است:

-         پیشنهاد برگزاری استانی یا منطقه ای:

پیشنهاد می شود برگزاری چنین دوره هایی استانی و یا منطقه ای انجام شود تا اولا هزینه های مترتب به آن کاهش یافته و بعد مسافت مانعی جهت شرکت باغداران نشود. همچنین از آنجاییکه مسایل و مشکلات باغدارن بعضا منطقه ای می باشد عمده سر فصل ها بر اساس نیاز های منطقه برنامه ریزی شود.

-         تعیین سر فصل های مهم و کاربردی:

با توجه به محدود بودن زمان دوره های مشابه، بهتر است مهمترین سر فصل های کاربردی (از جمله اهمیت پایه و رقم ، اصول کاشت و پیوند، هرس و تربیت، آفات و بیماریهای کلیدی ، برنامه اصلاح خاک و تغذیه و آبیاری)جهت ارایه توسط اساتید انتخاب شوند تا از زمان دوره حداکثر بهره وری به عمل آید. لازم به ذکر است در دوره فوق تعدد سرفصل ها  از یک طرف و تعداد بسیار زیاد اسلاید ها از طرف دیگر برای حاضرین خسته کننده بود.

-         بازدید های میدانی:

بهتر است در حاشیه برگزاری این دوره ها، کارگاه های آموزشی و یا بازدید های میدانی از برخی باغات مدرن و پیشروی منطقه به عمل آید.

-         مباحثه بین کارشناسان و باغداران:

بهتر است در چنین پنل های آموزشی در پایان هر سر فصل زمانی نیز جهت رد و بدل کردن اطلاعات بین باغداران و کارشناسان گذاشته شود تا طرفین از تجربیات یکدیگر استفاده نمایند.

با امید به توفیق روز افزون برای انجمن پسته ایران

 

حیدری

18/9/1392

محسن حیدری
محسن حیدری کارشناس تحقیقات وتوسعه باغات پسته (از سال 1381 در زمینه تحقیقات و توسعه باغات پسته و نهاده های کشاورزی فعالیت دارم .) در استان های تهران - قم و قزوین به باغداران پسته خدمات مشاوره و نظارت فنی ارائه می شود. لطفا جهت اخذ اطلاعات مربوط به خدمات مشاوره به صفحه خدمات مراجعه فرمایید. agribusiness2@gmail.com
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :