مطلب 27. اهمیت محلولپاشی فروت ست

مطلب 27. اهمیت محلولپاشی فروت ست

محلولپاشی به عنوان یک روش مکمل تغذیه ای در باغبانی سال هاست که کاربرد دارد. از مهمترین مراحل تغذیه ای محصولات باغی بالاخص باغات پسته محلولپاشی های کودی بهاره است. اولین محلولپاشی مرسوم در باغات پسته ترکیبی از کود اوره – کود سولفات یا کلات روی و بر می باشد که عموما به نام محلولپاشی فروت ست معروف است که در زمان تورم جوانه ها محلولپاشی می شود.

محلولپاشی ترکیبی متعادل از عناصر مذکور در تلقیح موثر بوده و باعث افزایش تعداد دانه در خوشه پسته (Fruit set ) می شود.

روی و بر از جمله عناصر کلیدی و موثر در عمل گرده افشانی و تلقیح می باشند.

عنصر روی در جوانه زنی دانه های گرده نقش داشته و کمک به رشد لوله گرده نموده و باعث لقاح و تشکیل میوه میشود.

کمبود روی باعث تاخیر در باز شدن جوانه های زایشی و رویشی در درخت پسته میشود. همچنین تعداد دانه در خوشه نیز کاهش یافته و باعث تنکی خوشه ها می شوند. پوکی نیز از دیگر عوارض کمبود این عنصر می باشد.

عنصر بر نیز در گرده افشانی و لقاح نقش مهمی دارد. نقش عمده این عنصر در گلدهی و در قوه نامیه گرده و تلقیح اثبات شده است. کمبود این عنصر موجب ریزش خوشه های گل در درختان جوان می شود. عنصر بر کمک به افزایش عمر دانه گرده می کند. درخت پسته نسبت به سایر درختان به بر بیشتری نیاز دارد. در صورت کمبود بر خوشه های گل ریزش می کند.

از علایم کمبود بر پیچیده شدن و قاشقی شدن حاشیه برگ ها و پوکی محصول و تنکی خوشه می باشد.

نتایج تحقیقات مزرعه ای اینجانب موید افزایش قابل توجه ای در عملکرد و تعداد دانه در خوشه پسته در اثر محلول پاشی فروت ست می باشد.

لذا توصیه میشود در زمان مناسب و با استفاده از ترکیبی متعادل و مناسب هر مزرعه (بر حسب آزمایش خاک و برگ) کود های دارای برند های معتبر و با کیفیت در روز های ابتدایی بهار  و در زمان تورم جوانه ها محلول پاشی فوق انجام گیرد.

 

پیشاپیش فرا رسیدن بهار طبیعت و سال جدید را به هموطنان عزیزم به خصوص باغداران زحمت کش تبریک عرض می نمایم.

حیدری

26/12/92

  

/ 6 نظر / 749 بازدید
ایمانl

سلام مهندس سال خوبی داشته باشید ایا در ترکیب فروت ست میتوان بجای کود اوره از کود سولفات امونیم استفاده کرد ونکته دوم ایا در زمان باز شدن گل نیز میتوان محلولپاشی کرد ؟

مجتبی

سلام سال نو بر شما مبارک. میخواستم بدانم که زمان دقیق محلول پاشی کی هست. زمان تورم یا هنگامی که خوشه ها کمی بیرون آمده ولی به مرحله گل دهی نرسیده؟ کدوم بهتر است؟

مجتبی

سلام و تشکر از جوابتون.

ایمانl

سلام ایا محلولپاشی بر و روی را میتوان در فصل بهار هر 30 روز همزمان با ابیاری بر روی برگ پسته انجام داد؟ با تشکر

picpeeste.blogfa.com

محلولپاشی فروت ست یکی از کارهای ضروری در باغ پسته است که تجربه اینجانب تاثیر بسیار زیادی در عملکرد و باز شدن ورشد خوشه های پسته دارد .

mohammadl

salam mamnoonam babate matalebe khobetoon emkan dare shomaratono dashte basham 9154444201 in shomare vibere man has khoshhal misham az nazaratetoon estefade konam