مطلب 9 . توصیه عمومی اصلاح خاک در باغات پسته(2)

توصیه عمومی اصلاح خاک در باغات پسته(2)

چنانچه خوانندگان محترم وبلاگ ملاحظه می نمایند از آبان ماه امسال و با شروع فصل جدید کاری در باغات پسته سعی شده ماهانه مطابق با زمان هر یک از عملیات باغی  یک مطلب ترویجی به طور خلاصه مطرح شود. با توجه به اهمیت موضوع اصلاح خاک در باغات پسته در ادامه به طور اختصار به چند نکته در این خصوص اشاره خواهد شد.

 در مطلب قبل نیز اشاره شد، شوری و قلیاییت خاک از مهمترین مشکلات مربوط به خاک مناطق پسته کاری میباشند. از آنجا که معمولا باغات پسته در اراضی با حاصلخیزی کم (که معمولا امکان کشت سایر محصولات باغی در آنها وجود ندارد) احداث میشوند این مشکل به طور عمده در باغات پسته عمومیت دارد.

آبشویی و آبیاری سنگین زمستانه (در زمان خواب درخت) راه کاری مناسب جهت کاهش شوری این نوع خاک ها میباشد. در اراضی با خاک های قلیایی و سدیم بالا نیز پس از انجام آزمایش خاک و بررسی شاخص میزان سدیم تبادلی و ظرفیت تبادل کاتیونی خاک مقدار گچ مورد نیاز جهت اصلاح خاک به کمک معادله ای محاسبه میشود.

گچ خام به عنوان یک ماده اصلاحی ارزان قیمت در خاکهای سدیمی مصرف میشود. این ماده باعث کاهش قلیاییت خاک، بهبود ساختمان خاک و اصلاح نسبت کلسیم به منیزیم خاک میشود. گچ خام در دوره خواب درختان به دو صورت کلوخه ای و یا پودری استفاده میشود. گچ کلوخه ای را به صورت نواری در دو طرف ردیف درختان به عرض دو متر پاشیده و سپس آبیاری سنگین انجام میشود. گچ پودری را میتوان در استخر ذخیره آب  حل نموده و به همراه آب آبیاری مصرف نمود.

گوگرد کشاورزی نیز به عنوان یک کود و ماده اصلاحی جهت اصلاح خاک های قلیایی در باغات پسته کاربرد داشته و معمول میباشد. نکته حائز اهمیت این که بهتر است گوگرد با نسبت مناسب با کود های حاوی باکتری تیوباسیلوس (اکسید کننده گوگرد) و همراه با کود های دامی پوسیده در چالکود (کانالکود) مصرف شود.

به تازگی کود های اصلاح کننده خاک های شور و قلیا با بنیان های آلی و با پایه عنصر کلسیم نیز به صورت تجاری به بازار معرفی شده اند که میباست توسط مراجع ذیصلاح (موسسه تحقیقات خاک و آب) عملکرد و توجیه اقتصادی این مواد در مقایسه با گچ خام و گوگرد کشاورزی در قالب طرح های آزمایشی آماری مورد بررسی قرارگیرند.

مهندس محسن حیدری

دی ماه 1391

Agribusiness2@gmail.com

 

 

/ 2 نظر / 51 بازدید
بلاگ دایر

وبلاگ خود را به فهرست وبلاگ های فارسی اضافه کنید. www.blogdir.ir

همکار

با سلام و خسته نباشید خوشحال میشم به سایت ماهم یک سرس بزنید.