مطلب 31. برآورد مقدار نیاز کود ازته در باغات پسته

برآورد مقدار نیاز کود ازته در باغات پسته

در ذیل برآورد مقدار حدودی نیاز کودی کود های ازته اشاره شده است:

در منابع داخلی میزان نیاز تقریبی پسته به ازت خالص را در سال آور 600 گرم به ازای هر اصله درخت برای درختان بالای 12 سال عنوان شده است. (همچنین در یک کار تحقیقی انجام شده در مرکز تحقیقات یزد نیز نیاز ازته یک اصله درخت 20 ساله پسته حدود 700 – 800 گرم ازت خالص بر حسب سال آور و نیاور برآورد شده است.)

 با فرض نیاز ازته حدود 600 گرم برای هر اصله درخت بارور پسته و با عنایت به اینکه به طور معمول هر دو سال یکبار 20 تن در هکتار کود دامی (گاوی) مصرف می شود در نتیجه سهم سالانه آن 10 تن در هکتار خواهد شد.

با توجه به حدود 2% ازت خالص در کود گاوی  و 550 اصله درخت در هکتار ˛ سالانه مقدار 360 گرم از این نیاز به کمک کود دامی تامین میشود و نیاز به تامین حدود 240 گرم ازت خالص از منابع شیمیایی خواهد بود.

در صورتی که از کود سولفات آمونیوم (21%) به عنوان منبع شیمیایی جهت تامین مقدار فوق (240 گرم)  استفاده شود لذا به ازای هر اصله درخت سالانه نیاز به 1.150 کیلوگرم کود سولفات آمونیوم (در سه قسط به صورت کود سرک در فروردین – خرداد و شهریور) خواهد بود.

همچنین با عنایت به اینکه در سیستم قطره ای میزان مصرف کود ازته تقریبا نصف ازت مصرفی در سیستم جوی و پشته ای در نظر گرفته میشود لذا مقدار فوق به نصف کاهش پیدا می کند.

 

حیدری

18/5/1393

/ 6 نظر / 182 بازدید
picpeeste.blogfa.com

سلام مهندس تشکر از بیان مطالب مفید دلیل اینکه در ابتدای ابیاری چه غرفابی وچه قطره ای باید کود ازته سولفات امونیم را بصورت سرک یعنی دسپاش و بصورت سطحی در محل ریخته شود چیست بخاطر تبخیر ان ویا ماندن در سطح است؟ با این کار به عمق خاک نفوذ میکند؟

salam ایا پایه نژاد ucb حاصل تحقیقات پرهزینه وارزشمند در خارج که ظاهرا بهترین پایه موجود در دنیا شناخته شده در اب وخاک کشور هم نتیجه ای داشته ؟ تشکر

عباس علوی

با عرض سلام و تشکر از ارتقای سطح اطلاعات باغداران . جناب مهندس باغ من چند سالی درگیر نماتد شده مهندسین می گن نباید از کود حیوانی استفاده کنی ولی بافت خاک باغم سبک است وشدیدا نیاز به کود حیوانی دارد .لطفا اگ ممکن. من و راهنمای کنید.

عباس علوی

سلام 'از انیکه وقت گذاشتید وبه پرسش بنده جواب دادید بسیار سپاسگزارم.

سلام مهندس لطفا بفرمایید بذر پسته نژاد ucb را از کدام مرکز میتوان تهیه کرد که به صورت پستی ارسال کنند . با تشکر

سلام مهندس ممنون از پاسخ . ایا مرکزی این پایه پسته را ucb1 تولید میکند؟ و امکان خرید این نهال تکثیرشده از طریق کشت بافت وجود دارد ؟ با تشکر