مطلب 25. لزوم آزمایش ماسه و گچ قبل از مصرف در باغات پسته

لزوم آزمایش ماسه و گچ قبل از مصرف در باغات پسته

یکی از اموری که در فصل زمستان باغداران به آن مبادرت می نمایند استفاده از ماسه و گچ خام جهت اصلاح باغات پسته می باشد که البته مصرف بجای آن می تواند در راستای پیشبرد اهداف اصلاحی خاک باغات هم از نظر اصلاح فیزیکی و شیمی خاک (چنانکه اینجانب نیز در برخی از مطالب وبلاگ به آن ها اشاره نموده ام) مفید باشد.

در هفته های گذشته اینجانب در بازدید دوره ای که از یکی از باغات منطقه قم داشتم مشاهده نمودم که در حال استفاده از ماسه در بین ردیف های باغ هستند که بنا به سفارش اینجانب آزمایشی از شوری نمونه ماسه مصرفی به عمل آمد که EC  ماسه پس از آزمایش برابر با 11.2 دسی زیمنس بر متر بود که موید شوری و نا مناسب بودن ماسه مورد استفاده بود.

در پژوهشی که جناب آقای دکتر حسینی فرد (محقق و استاد محترم موسسه تحقیقات پسته) پیرامون خصوصیات شیمیایی خاک هایی که باغداران به باغات خود اضافه می کنند انجام داده است به نتایج جالبی به شرح ذیل رسیده اند:

در 44% نمونه های مورد آزمایش EC  آنها بالای 8 بوده است. همچنین در نیمی از نمونه ها SAR بالای 15 بوده است. در 64% نمونه ها نسبت Ca به Mg کمتر از 1 بوده است. نتایج فوق موید کیفیت پایین برخی از خاک های اضافه شده به باغات پسته بوده است که نه تنها کمک به اصلاح خاک ننموده است بلکه باعث شوری و قلیاییت بیشتر خاک ها نیز شده است.

همچنین نمونه گچی که قرار بود آن باغدار محترم خرید نماید به پیشنهاد اینجانب به آزمایشگاه ارسال شد که میزان EC آن برابر 58.2  دسی زیمنس بر متر بود و میزان PH آن نیز برابر 7.7  بود که شوری و قلیاییت بالایی داشت.

فاکتور های مهم جهت آنالیز نمونه گچ خام (کشاورزی) مورد نظر  جهت مصرف در باغات شامل : شوری – اسیدیته – درصد آهک – درصد گچ و درصد حلالیت آن می باشد.

لذا لازم است باغداران قبل از مصرف ماسه و یا گچ به کمک آزمایشات ساده از کیفیت مطلوب محصول اطمینان حاصل نمایند.

 

حیدری

1/11/1392

 

/ 4 نظر / 67 بازدید

سلام ایا گچ (مناسب) حالت قلیلیی خاک را کم کرده وبه سمت اسیدی شدن می برد؟

حسام

سلام خسته نباشید اب باران میتواند به دلیل خالص بودنش خاک را شستشو کند وهر ساله خاک اصلاح شود؟

کشاورز

سلام میخواستم نظر شما را درباره روغن ولک که چند سالی هست رایج شده جویا شوم وهچنین درباره کمتر شناخته شده هایی نظیر چرما-13 و روغن سویا شما کدام را پیشنهاد می کنید ممنون میشوم جوابم بدهید. با تشکر

محمد

سلام لطفا هرس اولیه درخت پسته اموزش تصویری قرار دهید تشکر فراوان