مطلب 23. اصلاح خاک در باغات پسته (3)

اصلاح خاک در باغات پسته (3)

این روز ها همزمان با شروع  عملیات اصلاح خاک یا به عبارت باغداران تعمیرات است. لازم است بعضی نکات حایز اهمیت در این خصوص یادآوری شود. مبنای برنامه ریزی جهت اصلاح خاک آزمایش خاک می باشد. اهداف اصلاحی خاک شامل اصلاح فیزیکی، شیمیایی ، آلی و بیولوژیک خاک می باشد. با توجه به اینکه معمولا باغات پسته در اراضی با حاصلخیزی کم و دارای محدودیت های شوری و قلیاییت احداث می شوند اصلاح و به سازی این نوع خاک ها از اهم امور معمول باغداران می باشد. در این مطلب به مهمترین مسایل مربوط به اصلاح فیزیکی و شیمیایی خاک اشاره ای میشود.

مهمترین محدودیت های فیزیکی خاک وجود خاک های مطبق یا لایه لایه، وجود لایه رسی و  لایه سخت یا غیر قابل نفوذ (آهکی،گچی و یا شور) میباشد.

مخلوط کردن خاک های لایه لایه با استفاده از بیل مکانیکی و یا ترنچر کمک به اصلاح این نوع خاک ها می کند. در خاک های دارای لایه سخت رسی نیز به هم زدن و مخلوط کردن خاک با ادوات شخم کمک به اصلاح و نفوذپذیری بهتر خاک می کند. راه حل اصلاح خاک های دارای لایه سخت شکستن لایه سخت است و نه مخلوط کردن آن . لذا جهت اصلاح خاک های دارای لایه سخت آهکی میبایست با استفاده از ساب سویلر ها خاک کاملا شکافته شود.

مهمترین محدودیت های شیمیایی خاک شوری و سدیمی بودن خاک ها است.

خاکی که دارای Ec بیشتر از 4 دسی زیمنس بر متر و ESP (درصد سدیم تبادلی) کمتر از 15 باشد خاک شور تلقی میشود. خاکی که دارای Ec کمتر از 4 و ESP بیشتر  از 15 باشد خاک قلیایی است و خاکی که دارای Ec بیشتر از 4 و ESP بیشتر  از 15 باشد خاک شور و قلیا است.

        Ec مناسب خاک در باغات پسته می بایست کمتر از 8 باشد ولی پسته شوری تا 12 دسی زیمنس بر متر را تحمل میکند.

اخیرا در یک مقاله آمریکایی رابطه ای بین عملکرد باغات پسته با شوری خاک دیدم که در ذیل به آن اشاره شده است:

        رابطه عملکرد پسته با Ec خاک:

        (9.4 - ای سی)8.4-100= عملکرد پسته به %  

        Ec  به ds/m

        مثال : در Ec=20 عملکرد پسته به 11% میرسد.

        نکته: تا Ec  حدود 10 کاهش عملکردی نداریم.

چنانچه قبلا نیز در  مقالات ارایه شده در این وبلاگ به آن اشاره شده است شستشوی خاک (آبشویی) تنها راه اصلاح خاک های شور و خارج ساختن املاح از محدوده فعال ریشه است که البته باید به این نکته توجه داشت که اگر خاکی دارای شوری و قلیاییت است شستشوی به تنهایی باعث قلیایی شدن خاک میشود.

 از انجاییکه در خاک های قلیایی سدیم به صورت تبادلی روی ذرات کلوییدی خاک قرار دارد، برای اصلاح این خاک ها میبایست سدیم تبادلی به وسیله کلسیم جایگزین گردد.

از روش های معمول اصلاح خاک های قلیایی چنانچه خاک دارای مقدار کمی آهک باشد استفاده از گچ خام و شستشوی خاک می باشد و در صورتیکه خاک آهکی باشد استفاده از گوگرد و مواد آلی و سپس شستشوی خاک میباشد.

 

 م.حیدری

3/9/1392

 

/ 1 نظر / 197 بازدید
سمیرا غفوری فرد

سلام با تشکر از مطلب خوبتون میخواستم بدونم منبع شما برای رابطه ی بین شوری و عملکرد پسته چیه؟ آیا اینو از کتاب یا مقاله ای گرفتید یا روش دیگه ای محاسبه شده؟ من میخوام به این رابطه استناد کنم اما نمیدونم منبع اون چیه؟ ممنون